Shitake (lat. Lentinus edodes) z lekárskeho pohľadu dnes už uznávaný prírodný prostriedok pre liečenie radu civilizačných chorôb ako horných dýchacích ciest, zlý krvný obeh a ťažkosti s pečeňou.
Shitake má zvlášť protinádorové a rádioprotektívne účinky. Huba shitake pochádza z juhovýchodnej Ázie. Traduje sa o nej, že je príčinou dlhovekosti Japoncov. V japonskom liečiteľstve je využívaná už asi 2000 rokov. Pre svoje široké účinky bola huba Shiitake už vysoko cenená za dynastie Ming (1386-1644), pričom ju známy lekár WHU Shui nazval elixírom večného života.
Pre svoju lahodnú korenenú chuť a výraznú arómu si shiitake vyslúžila pomenovanie perla medzi hubami. Má všestranné využitie v orientálnej aj európskej kuchyni a dieteticky ide o veľmi cennú potravinu.
Betaglukán je unikátny prírodný komplexný polysacharid, schopný podporovať obranné reakcie organizmu proti bakteriálnym a parazitárnym chorobám. Najviac betaglukánov však získate z hlivy ústricovej a malých čínskych húb shitake.
„Betaglukán je vo vode rozpustná vláknina, o ktorej sa preukázateľne vie, že znižuje cholesterol aj riziko rakoviny hrubého čreva. Veľmi účinne stimuluje imunitu, čo podporuje aktivitu špecifických NK buniek (prirodzených zabíjačských buniek). Ide o typ bielych krviniek, ktoré majú špecifickú schopnosť. Dokážu sa priblížiť k nádorovým bunkám alebo k baktériám, zapichnú sa do nich a vypustia enzýmy, ktoré nádorové bunky usmrtia,“ vysvetľuje renomovaný lekár.
Huby obsahujú aj jedinečnú aminokyselinu nazvanú L-ergotioneín. „Keď sa dostane do ľudského organizmu, správa sa ako veľmi silný antioxidant, ktorý nás chráni. Pôsobí proti degeneratívnym procesom, zápalu aj starnutiu. Špecifickou schopnosťou L-ergotioneínu je, že ide o molekulu antioxidačnú, ktorá dokáže prenikať až do mitochondrií,“ vysvetľuje Bukovský.
Zdroj: Dr. Bukovský
Upozornenie: Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám ani výživovým doplnkom priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia ako tie, ktoré sú povolené. Všetky informácie o účinkoch liečivých húb, uvedené na našej stránke sú prevzaté z voľne prístupných domácich a zahraničných zdrojov a nie sú skutočným dôkazom o ich pôsobení. Pokiaľ má spotrebiteľ záujem dozvedieť sa o liečivých hubách viac, pre tento účel slúži mnoho vedeckých a iných odborných výskumov, dostupných v odbornej literatúre a na stránkach Slovenskej mykologickej spoločnosti.